Aukly je novinkou na realitním trhu, která kombinuje prvky klasického prodeje nemovitosti a aukce. Díky tomuto systému se zájemce o koupi nemovitosti nemusí obávat, že mu unikne jen z toho důvodu, že měl jiný zájemce možnost podepsat rezervační smlouvu o pár dní dřív. Stejně jako u běžné aukce podávají účastníci nabídky, za které chtějí danou nemovitost koupit. Avšak s tím rozdílem, že na Aukly není třeba skládat dražební jistotu a při vítězství v aukci nedochází k převodu vlastnického práva. Jedná se o tzv. volnou aukci, která není tak závazná jako tradiční dražby. Po ukončení aukce je vítěz kontaktován makléřem s nabídkou podpisu rezervační smlouvy. Pokud smlouvu nepodepíše, je kontaktován další účastník v pořadí. Jinými slovy, možnost podepsat rezervační smlouvu má ten, kdo má o nemovitost největší zájem.

Jak Aukly funguje, popisují následující kroky:

  1. Na prohlídce nemovitosti zájemce získá kromě informací o dané nemovitosti i jedinečný osobní kód Aukly a základní instrukce.
  2. Na webových stránkách www.aukly.cz zájemce zadá svůj osobní kód z kartičky Aukly, vyplní kontaktní údaje a podá svoji první nabídku.
  3. Po celou dobu aukce její účastníci vidí, kolik času zbývá do konce aukce, zda jsou prozatímními vítězi či jaká nabídka je aktuálně nejvyšší. V průběhu aukce mohou účastníci odeslat neomezené množství nabídek, avšak nabídka následující musí být vždy vyšší než nabídka předchozí. Realitní makléř, prodávající ani provozovatelé aukce nemohou v aukci přihazovat. Zároveň doporučujeme, aby účastníci aukce s podáním finální nabídky nečekali až na poslední chvíli, aby k nám podané nabídky dorazily ještě před ukončením aukce.
  4. Po ukončení aukce je vyhotoven finální report o průběhu aukce, který získá realitní makléř, který danou nemovitost prodává. Ten neprodleně kontaktuje vítěze aukce s nabídkou podpisu rezervační smlouvy, přičemž kupní cena se bude rovnat jeho finální podané nabídce v Aukly. Pokud vítěz aukce z nějakého důvodu rezervační smlouvu nepodepíše, bude makléř kontaktovat účastníka, který se umístil jako druhý v pořadí, takže má smysl se aukce účastnit i v případě, kdy je aktuální nejvyšší podaná nabídka vyšší než váš finanční strop.
  5. Samotný prodej nemovitosti již probíhá zcela standardním způsobem za účasti profesionálů z oboru. Více informací o fungování Aukly naleznete v Obchodních podmínkách.

Držíme Vám palce!

Za tým Aukly
Tomáš Pospíšil & Ondřej Andrle & Viktor Mašíček